image
Porównanie źródeł energii

- elektrownie jądrowe
- elektrownie węglowe
- odnawialne źródła energii

Czytaj dalej
image
Co? Kiedy? Gdzie?

Program Polskiej
Energetyki Jądrowej

Czytaj dalej
W Polsce już za kilka lat rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni jądrowej. Gdzie ona powstanie? Kto będzie właścicielem? Jaki będzie koszt? Jak to wpłynie na gospodarkę Polski? Czytaj dalej

Najważniejsze zagadnienia

Stan energetyki jądrowej na świecie

Stan energetyki jądrowej na świecie

  Obecnie na świecie pracuje 436 reaktów energetycznych w 30 państwach i na Tajwanie (stan na dzień 25.12.2013). Udział elektrowni jądrowych w światowej produkcji energii elektrycznej wynosi obecnie ok. 13%. Moc zainstalowana netto wynosi 372,326 GWe. 1 reaktor jest w stanie długoterminowego wyłączenia (long term shutdown).

Energetyka jądrowa w Unii Europejskiej

Energetyka jądrowa w Unii Europejskiej

  W UE pracuje obecnie 131 reaktorów o łącznej mocy 122 234 MWe, których udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2012 roku wyniósł 27%. Elektrownie jądrowe pracują w połowie (14 z 28) państw UE. Wiele państw buduje lub planuje budowę nowych bloków jądrowych.

Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych

Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych

  Jak pokazują statystyki, elektrownie jądrowe są jednym z najbezpieczniejszych sposobów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła użytkowego. W elektrowniach projektowanych według standardów zachodnich nigdy nie doszło do awarii, w której człowiek zginąłby od promieniowania.

Ekonomia energetyki jądrowej

Ekonomia energetyki jądrowej

  Elektrownie jądrowe (EJ) należą do najtańszych źródeł energii elektrycznej na świecie, zwłaszcza jeśli uwzględnia się opłaty za emisje CO2. Ich ekonomia zależy jednak od sytuacji danego kraju i jego rynku energii. Są one najtańszymi źródłami energii w Czechach, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii i w wielu innych krajach.

Mapa świata - elektrownie jądrowe i inne obiekty

powered by contentmap

Współczesne wyzwania energetyki jądrowej

 prawo

Czy jest uzasadnienie do płacenia za nadmierną ochronę?

Jednym z głównych powodów wysokich kosztów budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowych, ale także kosztów badań medycznych, badań naukowych i procesów przemysłowych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, są absurdalnie wysokie wymogi w zakresie ochrony przed promieniowaniem. Wymogi te w większości nie mają oparcia w wynikach badań naukowych, a przyjęto je w czasach zimnej wojny, aby powstrzymać próby jądrowe na świecie.

Czytaj dalej...

 finansowanie inwestycji

Dlaczego na Zachodzie wciąż buduje się tak mało elektrowni jądrowych?

Elektrownia jądrowa jest inwestycją kapitałochłonną. Tak skomplikowane, złożone obiekty, z wieloma maszynami, urządzeniami i systemami bezpieczeństwa wymagają dużych nakładów, które co prawda zwrócą się po ok. 20 latach, ale ich zgromadzenie jest dla inwestorów sporym wyzwaniem. W dobie obecnego kryzysu gospodarczego banki nie są chętne do udzielania tanich kredytów na takie inwestycje bez poparcia rządu.

Czytaj dalej...

 gaz łupkowy

Czy gaz łupkowy może zastąpić energetykę jądrową?

W USA wydobycie gazu ziemnego z łupków przyczyniło się do spadku jego ceny na rynku, a co za tym idzie również spadku kosztów produkcji energii w elektrowniach gazowych. W połączeniu z uwolnieniem rynków energii w wiekszości stanów doprowadziło to do problemów z utrzymaniem rentowności elektrowni węglowych i jądrowych. Powstaje pytanie: czy polski gaz łupkowy mógłby zastąpić nasze elektrownie jądrowe?

Czytaj dalej...

 polityka Niemiec

Czy warto pójść śladem Niemiec i zrezygnować z energetyki jądrowej?

Rząd Niemiec pod naciskiem wyborców zdecydował o wyłączeniu wszystkich elektrowni jądrowych do 2023 roku. Trwająca w Niemczech transformacja energetyki w kierunku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) zwana Energiewende ma na celu zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej do 80% w 2050 roku. Czy Polska nie powinna wzorować się na Niemczech, które są bardziej rozwinięte od nas i mają doświadczenie z "atomem"?

Czytaj dalej...

 TGE

Jak uruchomić elektrownię jądrową na rynku niekonkurencyjnym?

Od końca lat 90-tych w krajach w UE i USA rozpoczęło się uwalnianie rynków energii - od teraz producenci energii i sprzedawcy muszą ze sobą konkurować. Zmiany te nie objęły jednak Odnawialnych Źródeł Energii, które nadal są dotowane i nie podlegają regułom wolnego rynku. Zwiększanie udziału OZE w rynku spowodowało, że ceny energii spadły do poziomu tak niskiego, że obecnie nie opłaca się budować żadnych elektrowni - co grozi tzw. blackoutem.

Czytaj dalej...

Najnowsze publikacje

Energiewende czyli brudna pomyłka

Energiewende czyli brudna pomyłka

Author: Maciej Górski, Rosanne Kropman

Promieniowanie naturalne w Polsce a śmiertelnośc...

Promieniowanie naturalne w Polsce a śmiertelnośc...

Author: dr inż. Krzysztof Wojciech Fornalski, prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński

Uwagi prof. Andrzeja Strupczewskiego do World Nucl...

Uwagi prof. Andrzeja Strupczewskiego do World Nucl...

Author: prof. NCBJ dr inż. Andrzej Strupczewski

Statystyka wypadkowości w energetyce

W energetyce, jak w każdej dziedzinie działalności człowieka, zdarzają się wypadki. Statystyki wypadkowości potwierdzają, że elektrownie jądrowe są stosunkowo bezpiecznym źródłem energii na tle innych typów elektrowni.

Czytaj więcej
Fukushima - awaria „made in Japan”

Awaria w EJ Fukushima I (w której nikt nie zginął) była spowodowana jednoczesnym działaniem wielkiego kataklizmu przyrodniczego i braku skutecznego nadzoru nad elektrownią. Japończycy przyznali, że do takiej awarii mogło dojść tylko w Japonii.

Czytaj więcej
A co z Czarnobylem?

Co się dokładnie stało w Czarnobylu? Jakie to miało konsekwencje dla Ukrainy i dla Polski? Raporty ekspertów organizacji międzynarodowych oraz rządów Ukrainy, Rosji i Białorusi wskazują, że skutki awarii były mniejsze niż się powszechnie uważa.

Czytaj więcej

okolice Szczecina

Mapa lokalizacji w Zachodniopomorskiem
Zbiorcza mapa możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej w woj. zachodniopomorskim (bez lokalizacji "Kopań"). Kliknij by powiększyć lub kliknij tutaj by zobaczyć mapę w dużej rozdzielczości.

Samorządowcy z Zachodniopomorskiego lobbują za lokalizacjami w okolicach Szczecina lub w Kopaniu. List w tej sprawie od marszałka województwa i wojewody zachodniopomorskiego trafił do premiera Donalda Tuska. Pomysł popierają naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego. Sygnatariusze proponują cztery lokalizacje: Dolna Odra (Gryfino), okolice Stargardu Szczecińskiego, Stepnica bądź Kopań pod Koszalinem.

Przedstawiciele województwa zachodniopomorskiego zapowiedzieli w listopadzie 2009 r. w Warszawie, że zamierzają wyprzedzić województwo pomorskie (lokalizacja Żarnowiec) w wyścigu po "atomówkę".

Na wiosnę 2009 r. powstała Grupa Robocza ds. Energetyki Jądrowej przy Wojewodzie Zachodniopomorskim (kierownikiem grupy jest dr hab. Mariusz P. Dąbrowski, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Fizyki). Grupa ta w lecie 2009 r. wytypowała 10 lokalizacji w 4 obszarach na terenie tego województwa. Jedna z nich to lokalizacja wytypowana jeszcze w latach 70-tych i 80-tych - nad Jeziorem Kopań (obszar I, omówiony osobno). Pozostałe znajdują się w okolicach Szczecina, Stargardu Szczecińskiego i Gryfina.

Zdaniem władz województwa zachodniopomorskiego, proponowane lokalizacje mają wiele zalet:

  • zalety wynikające z ogólnych wymagań stawianych dla lokalizacji elektrowni jądrowych przez IAEA (Międzynarodową Agencję Energii Atomowej)
  • zalety wynikające z analizy porównawczej lokalizacji w innych krajach
  • wskazania wynikające z konieczności poprawy infrastruktury energetycznej
  • wskazania natury społecznej (zapaść lokalnego przemysłu, np. stocznia), wzrost bezrobocia w ponad półmilionowej aglomeracji Szczecin-Stargard Szczeciński i okolic)
  • stabilność tektoniczna gruntu
  • niewielka gęstość zaludnienia
  • łatwość znalezienia odpowiedniego obszaru rzędu 100 ha
  • dobre połączenia komunikacyjne (wodne – port, lądowe)
  • bliskość zbiorników wodnych wymaganych do chłodzenia reaktora (w kolejnym obiegu)
  • bliskość odbiorców energii elektrycznej (w tym przemysłowych)
  • strefa ochronna (min. 1 km)
  • poparcie społeczne (wstępne badania ankietowe stwierdzają wysokie poparcie - rzędu 70-80 %, podobne poparcie ma energetyka jądrowa we Francji)

Korzyści jakie odniesie województwo z powodu istnienia elektrowni jądrowej to m.in.:

  • Możliwość stymulowania skurczonej w regionie gospodarki (stocznia, zakłady chemiczne w Policach, port)
  • Rozwój w regionie wysokich technologii i współpraca z potencjałem intelektualnym regionu (uczelnie wyższe: Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Politechnika Koszalińska)
  • Rozwój przedsiębiorstw regionu, nowe miejsca pracy

Obszar I - Kopań

Omówione w osobnym dziale - kliknij tutaj.

Obszar II - Stargard Szczeciński

Lokalizacje w okolicy Stargardu Szczecińskiego: „Krzywiec”, „Lisowo”, „Wiechowo”.

Rejon Stargardu Szczecinskiego Krzywiec
Możliwe lokalizacje elektrowni jądrowej w rejonie Stargardu Szczecińskiego: Krzywiec, Lisowo, Wiechowo. Kliknij by powiększyć. Lokalizacja "Krzywiec", powierzchnia terenu do wykorzystania - 1403 ha, zaznaczone zieloną linią. W okolicy znajdują się Stawy Dzwonowskie i rzeka Krąpiel, które można wykorzystać do uzupełniania ubytków wody przy chłodzeniu chłodniami kominowymi. Kliknij by powiększyć.

 

Lisowo Wiechowo
Lokalizacja "Lisowo", powierzchnia terenu do wykorzystania - 2259 ha, zaznaczone zieloną linią. W okolicy znajdują się Jez. Marianowo, Stawy Lutkowskie i rzeka Krępa, które można wykorzystać do uzupełniania ubytków wody przy chłodzeniu chłodniami kominowymi. Kliknij by powiększyć. Lokalizacja "Wiechowo", powierchnia terenu do wykorzystania - 1376 ha, zaznaczone zieloną linią. W okolicy znajdują się Jez. Szadzko, Jez. Wiechowskie, Jez. Marianowskie oraz rzeki Krępa i Pęzinka, które można wykorzystać do uzupełniania ubytków wody przy chłodzeniu chłodniami kominowymi. Kliknij by powiększyć.

Około 20 km od trzech powyższych lokalizacji (Krzywiec, Lisowo, Wiechowo) znajduje się duży zbiornik wodny - Jezioro Woświn (pow. 800 ha, głebokość 10 m), który może również być brany pod uwagę przy rozpatrywaniu wariantów chłodzenia elektrowni. Zaletą tych miejscowości jest też niska gęstość zaludnienia.

Miejscowa ludność silnie popiera pomysł budowy elektrowni jądrowej na swoim terenie.

Obszar III - Gryfino

Lokalizacje kolo Gryfina
Lokalizacje w okolicy Gryfina, w dolnym biegu Odry, blisko granicy z Niemcami. Kliknij by powiększyć

Trzeci obszar z terenami pod elektrownię to okolice Gryfina, a konkretnie 4 lokalizacje:

  • Pniewo
  • Pniewo-Krajnik
  • Dębogóra
  • Krzymów

Wicewójt Gryfina (gdzie dziś pracuje elektrownia Dolna Odra), Maciej Szabałkin, powiedział dziennikarzom Gazety Wyborczej w marcu 2009 r.: "Powstaną miejsca pracy, a gmina będzie miała pieniądze z podatków. Ludzie wiedzą, że nowoczesna elektrownia to nie Czarnobyl. Jedynymi przeciwnikami elektrowni atomowej koło Gryfina są Niemcy, ale oni też nas nie pytali, decydując o budowie spalarni odpadów w Schwedt." (zob. artykuł w Gazecie Wyborczej).

Powyższe lokalizacje położone są nad Odrą, co jest ich wielką zaletą - głównie dlatego, że rzeka na tym odcinku ma bardzo duży przepływ i może być wykorzystana do chłodzenia elektrowni w obiegu otwartym, który podnosi sprawność wytwarzania energii elektrycznej w takiej elektrowni.

Jednak wadą tych lokalizacji jest ich mała odległość od granicy z Niemiecką Republiką Federalną. Niemcy (a zwłaszcza władze landów Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Brandenburgia) sprzeciwiają się budowie elektrowni jądrowych w Polsce blisko swojej granicy. Co prawda państwo niemieckie nie może zablokować budowy elektrowni na terenie Polski ale przepisy międzynarodowe wymagają konsultacji między państwami w przypadku budowy elektrowni atomowych blisko granic, co oznacza że niemieccy przeciwnicy "atomu" (głównie "Zieloni") będą się starali opóźnić rozpoczęcie budowy a później będą urządzali pikiety i demonstracje na granicy, podobnie jak austriaccy przeciwnicy elektrowni w czeskim Temelinie.

Pniewo Pniewo-Krajnik
Lokalizacja "Pniewo", powierzchnia terenu do wykorzystania - 428 ha, zaznaczone zieloną linią. Teren położony nad Odrą, umożliwia budowę elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia. Kliknij by powiększyć. Lokalizacja "Pniewo-Krajnik", powierzchnia terenu do wykorzystania - 50 ha, zaznaczone zieloną linią. Teren położony nad Odrą, umożliwia budowę elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia. Kliknij by powiększyć.

Zalety lokalizacji "Pniewo" i Pniewo-Krajnik":

  • działki przylegają bądź są kilkaset metrów od rzeki Odry
  • właściciel gruntów to PGE i Skarb Państwa
  • bezpośrednie sąsiedztwo elektrowni węglowej „Dolna Odra”

Wady lokalizacji "Pniewo" i "Krajnik":

  • wstępne obiekcje ze strony niemieckiej (dotyczą całego obszaru Gryfino)
Debogora
Krzymow
Lokalizacja "Dębogóra", powierzchnia terenu do wykorzystania - 240 ha, zaznaczone zieloną linią. Teren położony nad Odrą, umożliwia budowę elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia. Kliknij by powiększyć. Lokalizacja "Krzymów", powierzchnia terenu do wykorzystania - 674 ha, zaznaczone zieloną linią. Teren położony nad Odrą, umożliwia budowę elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia. Kliknij by powiększyć.

Zalety lokalizacji "Dębogóra" i "Krzymów":

  • działki od 200-500 m od rzeki Odry
  • właściciel gruntów to Skarb Państwa lub Lasy Państwowe
  • 40-50 km od portu w Szczecinie, linia kolejowa Szczecin-Zielona Góra

Wady lokalizacji "Dębogóra" i "Krzymów":

  • wstępne obiekcje ze strony niemieckiej (dotyczą całego obszaru Gryfino)

Obszar IV - Stepnica nad Zalewem Szczecińskim

Czwarty obszar to dwie lokalizacje blisko miejscowości Stepnica, położonej nad Zalewem Szczecińskim, na północ od Polic.

Stepnica
Stepnica-1
Mapa przedstawiająca dwie lokalizacje w okolicy miejscowości Stepnica, nazwane umownie "Stepnica-1" i "Stepnica-2". Powierzchnia terenu do wykorzystania: "Stepnica-1" - 130 ha, "Stepnica-2" - 150 ha. Tereny położone nad Zalewem Szczecińskim, umożliwiają budowę elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia. Kliknij by powiększyć. Lokalizacja "Stepnica-1", powierzchnia terenu do wykorzystania - 130 ha, zaznaczone czerwonymi okręgami. Teren położony nad Zalewem Szczecińskim, umożliwia budowę elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia. Kliknij by powiększyć.

Zalety lokalizacji "Stepnica-1" i "Stepnica-2":

  • prawdopodobnie najlepszy dostęp do wody spośród wszystkich polskich lokalizacji
  • Zalew Szczeciński to największy zbiornik wodny Polski (pow. 911,8 km2, z czego 457,3 km2 na terytorium Polski, średnia głębokość 4 m, objętość wody 2,75 km3, średni roczny odpływ Odry 16,3 km3, zasolenie od 0,5-2,0 promila)
  • Stepnica posiada własny port, który jest modernizowany (łatwość dowozu dużych i ciężkich urządzeń elektrowni: zbiornika ciśnieniowego reaktora, wytwornic pary, turbin i innych)

 

 

Zobacz również: lokalizacja "Kopań".

 

Większość zamieszczonych tu materiałów pochodzi z prezentacji "Zachodniopomorskie regionem lokalizacji elektrowni jądrowych" (autor: dr hab. Mariusz P. Dąbrowski, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Fizyki; kierownik Grupy Roboczej ds. Energetyki Jądrowej przy Wojewodzie Zachodniopomorskim), przedstawionej na konferencji "Energetyka Jądrowa - Technologia, Inwestor, Finansowanie", 19-20 listopada 2009 r., Warszawa, Hotel Sofitel Victoria.

Gościmy

Odwiedza nas 465 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ

Korzyści dla społeczności lokalnej

Elektrownia atomowa to nie tylko ogromne wpływy z podatków dla gminy. To również nowe atrakcyjne miejsca pracy, rozbudowa infrastruktury lokalnej oraz dodatkowe świadczenia na rzecz społeczności. Wszystko to podnosi poziom życia ludzi.

Czytaj dalej
Elektrownia Jądrowa "Żarnowiec"

Pierwsza polska elektrownia jądrowa miała być uruchomiona w 1992 r. Tak się jednak nie stało. Zobacz tragiczne losy Elektrowni Jądrowej "Żarnowiec" - historię budowy, zdjęcia, kulisy decyzji o likwidacji, szacunki kosztów oraz co udało się uratować.

Czytaj dalej
Przemysł jądrowy i organizacje

Wszystkie elektrownie jądrowe i zakłady cyklu paliwowego oraz inne instytucje z nimi związane, są zreszone w wielu międzynarodowych organizacjach, które pomagają w wymianie doświadczeń. Przyświeca im zasada "Bezpieczeństwo jest sprawą wspólną".

Czytaj dalej