Artykuły

Kopań

Jedną z możliwych lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce jest teren nad Jeziorem Kopań (woj. zachodniopomorskie, powiat sławieński). Lokalizacja ta została wytypowana już w latach 70-tych i była brana pod uwagę przy rozpatrywaniu budowy kolejnej (trzeciej i następnych) elektrowni atomowej w latach 80-tych.

Kopan Kopan
Mapa przedstawiająca możliwą lokalizację elektrowni jądrowej nad Jeziorem Kopań. Kliknij by powiększyć. Miejsce pod budowę elektrowni jądrowej nad Jeziorem Kopań, zaznaczone czerwonym okręgiem. Kliknij by powiększyć.
Lokalizacja Kopan
Lokalizacja "Kopań"

Powierzchnia terenu pod budowę elektrowni to 183 ha. Teren znajduje się 500 m od Jeziora Kopań. Jednocześnie lokalizacja jest oddalona tylko 3 km od linii brzegowej Bałtyku, co daje możliwość zastosowania chłodzenia zarówno wodą z jeziora jak i wodą morską oraz budowy otwartego obiegu chłodzenia, który podnosi sprawność wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni.

Jest to jedna z dwóch lokalizacji w Polsce (obok lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" w woj. pomorskim, na północny-zachód od lokalizacji "Żarnowiec") umożliwiających zastosowanie chłodzenia wodą morską.

Planowana w latach 80-tych EJ Koszalin miał być elektrociepłownią jądrową. Ciepło odpadowe miało zasilać systemy centralnego ogrzewania miast Koszalin, Kołobrzeg i Białogard. Wraz z budową elektrowni planowano rozbudowę lokalnej infrastruktury: drogi, wodociągi, szkoły, mieszkania.

 

Zobacz również: lokalizacje w okolicach Szczecina.

 

Zamieszczone tu materiały pochodzą z prezentacji "Zachodniopomorskie regionem lokalizacji elektrowni jądrowych" (autor: dr hab. Mariusz P. Dąbrowski, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Fizyki; kierownik Grupy Roboczej ds. Energetyki Jądrowej przy Wojewodzie Zachodniopomorskim), przedstawionej na konferencji "Energetyka Jądrowa - Technologia, Inwestor, Finansowanie", 19-20 listopada 2009 r., Warszawa, Hotel Sofitel Victoria.

Wykorzystano wycinki prasowe z lat 80-tych zamieszczone na blogu inż. Jarosława Hryszko - "Wycinatom"

Gościmy

Odwiedza nas 1077 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ