Zwrot o 180 stopni dotychczasowych przeciwników EJ

Czołowi przedstawiciele ruchu ekologicznego w Wielkiej Brytanii oznajmili dzisiaj, że radykalnie zmieniają swą politykę i wezwali do poparcia energetyki jądrowej.

(23.02.2009) 

W artykule stanowiącym punkt zwrotny w historii postaw ekologów wobec energetyki jądrowej, zamieszczonym w lewicowym czasopiśmie Independent, dotychczasowy kierownik Greenpeace UK , aktywista Partii Zielonych, Prezes Agencji Środowiska i czołowy dziennikarz ruchu ekologicznego zamieścili swe wyznania „nawrócenia” i wezwali do poparcia energetyki jądrowej.

„Stwierdziliśmy, że istnieje bardzo poważny problem zmiany klimatu i zasadniczym zadaniem ludzkości jest powstrzymanie emisji dwutlenku węgla i dekarbonizacja energetyki w ciągu następnych 20 do 30 lat” oświadczył lord Smith, prezes Agencji Środowiska.

Dzienikarz z czasopisma New Statesman, Mark Lynas, który jeszcze w ubiegłym roku publikował artykuły pod haslem „wyjść z energetyki jądrowej” oświadczył, że antynuklearne kampanie z przeszłości „uważamy dzisiaj za straszny błąd, za który cenę musi zapłacić klimat Ziemi”. Cytował on przykład Austrii, gdzie uruchomiono elektrownie węglowe i spala się węgiel wskutek zatrzymania elektrowni jądrowej Zwentendorf, która została w pełni zbudowana lecz została unieruchomiona wskutek rozgrywek politycznych. 

Start Zwentendorf

Elektrownia jądrowa Zwentendorf w Austrii miała dostarczyć 10% energii elektrycznej potrzebnej dla tego kraju, ale kampania antynuklearna doprowadziła do tego, że zamiast czystej energii jądrowej spala się węgiel.

W komentarzu redakcyjnym, Chris Goodal z partii Zielonych wezwał do realistycznej debaty na temat polityki energetycznej, opisując nawet pewne niekorzystne cechy energii odnawialnej i przytoczył jako „ostrzeżenie” przykład Niemiec, gdzie węgiel ma zastąpić elektrownie jądrowe przedwcześnie wyłączone wskutek antynuklearnej polityki partii Zielonych Niemiec.

Stephen Tindale kierował brytyjską sekcją Greenpeace u od 2000 do 2005 roku. Oświadczył on na piśmie: „To jest jak rodzaj nawrócenia religijnego. Przez długi czas postawa antynuklearna była istotą naszej postawy ekologicznej.” Obecnie twierdzi on, że „obecnie szeroko rozpowszechniony jest pogląd, że energetyka jądrowa nie jest idealna, ale jest lepsza niż zmiana klimatu”.

Organizacja Greenpeace UK oświadczyła World Nuclear News w liście e-mailowym „nie zgadzamy się z naszym poprzednim przewodniczącym Stephen Tindalem co do energetyki jądrowej, ponieważ jest jasne, że energetyka jądrowa nie może rozwiązanć problemu zmiany klimatu”. Grupa Greenpeace oświadczyła, że energetyka jądrowa nie wpłynie znacząco na ilość węgla spalanego przez Chiny i Indie i że „pierwszym i najskuteczniejszym działaniem jest bardziej efektywne używanie naszej energii”.

Oświadczenia Stephena Tindale są echem oświadczeń Patricka Moore, jednego z założycieli Greenpeace`u .Moore wzywa obecnie, obok sadzenia lasów i szerokiego zastosowania drewna dla usuwania dwutlenku węgla z powietrza, do stosowania energii jądrowej i budowy dużych hydroelektrowni, aby osiągnąć gospodarkę o niskiej emisji dwutlenku węgla.

 

World Nuclear News

Gościmy

Odwiedza nas 1564 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ