image
Porównanie źródeł energii

- elektrownie jądrowe
- elektrownie węglowe
- odnawialne źródła energii

Czytaj dalej
image
Co? Kiedy? Gdzie?

Program Polskiej
Energetyki Jądrowej

Czytaj dalej
W Polsce już za kilka lat rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni jądrowej. Gdzie ona powstanie? Kto będzie właścicielem? Jaki będzie koszt? Jak to wpłynie na gospodarkę Polski? Czytaj dalej

Najważniejsze zagadnienia

Stan energetyki jądrowej na świecie

Stan energetyki jądrowej na świecie

  Obecnie na świecie pracuje 436 reaktów energetycznych w 30 państwach i na Tajwanie (stan na dzień 25.12.2013). Udział elektrowni jądrowych w światowej produkcji energii elektrycznej wynosi obecnie ok. 13%. Moc zainstalowana netto wynosi 372,326 GWe. 1 reaktor jest w stanie długoterminowego wyłączenia (long term shutdown).

Energetyka jądrowa w Unii Europejskiej

Energetyka jądrowa w Unii Europejskiej

  W UE pracuje obecnie 131 reaktorów o łącznej mocy 122 234 MWe, których udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2012 roku wyniósł 27%. Elektrownie jądrowe pracują w połowie (14 z 28) państw UE. Wiele państw buduje lub planuje budowę nowych bloków jądrowych.

Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych

Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych

  Jak pokazują statystyki, elektrownie jądrowe są jednym z najbezpieczniejszych sposobów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła użytkowego. W elektrowniach projektowanych według standardów zachodnich nigdy nie doszło do awarii, w której człowiek zginąłby od promieniowania.

Ekonomia energetyki jądrowej

Ekonomia energetyki jądrowej

  Elektrownie jądrowe (EJ) należą do najtańszych źródeł energii elektrycznej na świecie, zwłaszcza jeśli uwzględnia się opłaty za emisje CO2. Ich ekonomia zależy jednak od sytuacji danego kraju i jego rynku energii. Są one najtańszymi źródłami energii w Czechach, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii i w wielu innych krajach.

Mapa świata - elektrownie jądrowe i inne obiekty

powered by contentmap

Współczesne wyzwania energetyki jądrowej

 prawo

Czy jest uzasadnienie do płacenia za nadmierną ochronę?

Jednym z głównych powodów wysokich kosztów budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowych, ale także kosztów badań medycznych, badań naukowych i procesów przemysłowych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, są absurdalnie wysokie wymogi w zakresie ochrony przed promieniowaniem. Wymogi te w większości nie mają oparcia w wynikach badań naukowych, a przyjęto je w czasach zimnej wojny, aby powstrzymać próby jądrowe na świecie.

Czytaj dalej...

 finansowanie inwestycji

Dlaczego na Zachodzie wciąż buduje się tak mało elektrowni jądrowych?

Elektrownia jądrowa jest inwestycją kapitałochłonną. Tak skomplikowane, złożone obiekty, z wieloma maszynami, urządzeniami i systemami bezpieczeństwa wymagają dużych nakładów, które co prawda zwrócą się po ok. 20 latach, ale ich zgromadzenie jest dla inwestorów sporym wyzwaniem. W dobie obecnego kryzysu gospodarczego banki nie są chętne do udzielania tanich kredytów na takie inwestycje bez poparcia rządu.

Czytaj dalej...

 gaz łupkowy

Czy gaz łupkowy może zastąpić energetykę jądrową?

W USA wydobycie gazu ziemnego z łupków przyczyniło się do spadku jego ceny na rynku, a co za tym idzie również spadku kosztów produkcji energii w elektrowniach gazowych. W połączeniu z uwolnieniem rynków energii w wiekszości stanów doprowadziło to do problemów z utrzymaniem rentowności elektrowni węglowych i jądrowych. Powstaje pytanie: czy polski gaz łupkowy mógłby zastąpić nasze elektrownie jądrowe?

Czytaj dalej...

 polityka Niemiec

Czy warto pójść śladem Niemiec i zrezygnować z energetyki jądrowej?

Rząd Niemiec pod naciskiem wyborców zdecydował o wyłączeniu wszystkich elektrowni jądrowych do 2023 roku. Trwająca w Niemczech transformacja energetyki w kierunku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) zwana Energiewende ma na celu zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej do 80% w 2050 roku. Czy Polska nie powinna wzorować się na Niemczech, które są bardziej rozwinięte od nas i mają doświadczenie z "atomem"?

Czytaj dalej...

 TGE

Jak uruchomić elektrownię jądrową na rynku niekonkurencyjnym?

Od końca lat 90-tych w krajach w UE i USA rozpoczęło się uwalnianie rynków energii - od teraz producenci energii i sprzedawcy muszą ze sobą konkurować. Zmiany te nie objęły jednak Odnawialnych Źródeł Energii, które nadal są dotowane i nie podlegają regułom wolnego rynku. Zwiększanie udziału OZE w rynku spowodowało, że ceny energii spadły do poziomu tak niskiego, że obecnie nie opłaca się budować żadnych elektrowni - co grozi tzw. blackoutem.

Czytaj dalej...

Najnowsze publikacje

Energiewende czyli brudna pomyłka

Energiewende czyli brudna pomyłka

Author: Maciej Górski, Rosanne Kropman

Promieniowanie naturalne w Polsce a śmiertelnośc...

Promieniowanie naturalne w Polsce a śmiertelnośc...

Author: dr inż. Krzysztof Wojciech Fornalski, prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński

Uwagi prof. Andrzeja Strupczewskiego do World Nucl...

Uwagi prof. Andrzeja Strupczewskiego do World Nucl...

Author: prof. NCBJ dr inż. Andrzej Strupczewski

Statystyka wypadkowości w energetyce

W energetyce, jak w każdej dziedzinie działalności człowieka, zdarzają się wypadki. Statystyki wypadkowości potwierdzają, że elektrownie jądrowe są stosunkowo bezpiecznym źródłem energii na tle innych typów elektrowni.

Czytaj więcej
Fukushima - awaria „made in Japan”

Awaria w EJ Fukushima I (w której nikt nie zginął) była spowodowana jednoczesnym działaniem wielkiego kataklizmu przyrodniczego i braku skutecznego nadzoru nad elektrownią. Japończycy przyznali, że do takiej awarii mogło dojść tylko w Japonii.

Czytaj więcej
A co z Czarnobylem?

Co się dokładnie stało w Czarnobylu? Jakie to miało konsekwencje dla Ukrainy i dla Polski? Raporty ekspertów organizacji międzynarodowych oraz rządów Ukrainy, Rosji i Białorusi wskazują, że skutki awarii były mniejsze niż się powszechnie uważa.

Czytaj więcej

Uruchomienie Olkiluoto-3 coraz bliżej - zainstalowano wytwornice pary

Wytwornice pary oraz stabilizator ciśnienia w budowanym nowym bloku EPR w Elektrowni Jądrowej Olkiluoto w Finlandii już zainstalowane - poinformowała AREVA i TVO. W tej chwili zamontowane są już wszystkie wielkogabarytowe urządzenia w obiekcie.

Montaz wytwornicy pary Montaz wytwornicy pary
Montaż wytwornic pary w budynku reaktora na budowie Olkiluoto-3 (fot. TVO/Hannu Huovila). Kliknij by powiększyć.

Montaż wytwornic pary i stabilizatora ciśnienia rozpoczął się w połowie listopada 2010 r. a zakończył 31 stycznia 2011 r. Cztery wytwornice pary, każda o wadze 550 t, zostały podniesione przez dźwigi samojezdne ustawione przed budynkiem gospodarki paliwem, ustawione na szynę transportową i przemieszczone do budynku reaktora, gdzie ustawiono je w pozycji pionowej na miejscach za pomocą suwnicy obrotowej.

Wytwornice pary dla bloków EPR mają 25 m długości i 5 m średnicy. Pełnią rolę wymienników ciepła: woda z obiegu pierwotnego (chłodzącego reaktor) jest odparowywana a gorąca para (290°C) płynie dalej rurociągiem obiegu wtórnego i napędza turbinę.

Montaz wytwornicy pary Montaz wytwornicy pary
Montaż wytwornic pary w budynku reaktora na budowie Olkiluoto-3 (fot. TVO/Hannu Huovila). Kliknij by powiększyć.

Wszystkie wytwornice pary i stabilizator ciśnienia zostały wyprodukowane w zakładach AREVY we francuskiej miejscowości Chalon/St. Marcel a następnie przetransportowane na jesieni 2010 r. statkiem do Finlandii. Statek bezskutecznie próbowali zatrzymać członkowie organizacji Greenpeace.

Montaz wytwornicy pary Umieszczanie zbiornika cisnieniowego reaktora na szynie transportowej
Montaż wytwornic pary (fot. TVO/Hannu Huovila) Umieszczanie RPV na szynie transp.(fot. TVO/Hannu Huovila)

Obecny kierownik budowy z ramienia AREVY, Jean-Pierre Mouroux, stwierdził że doświadczenia jakie zebrali pracownicy tej firmy przy montażu urządzeń wielkogabarytowych pozwolą szybciej ukończyć budowę bloków EPR budowanych we Francji (Flamanville) i Chinach (Taishan). Budowa EPR w Finlandii jest pionierska, ponieważ w chwili jej rozpoczęcia była pierwszą budową EPR na świecie i obecnie - pomimo 3 letniego opóźnienia - jest najbardziej zaawansowana. Prace budowlane zakończyły się w maju 2010 r. (z wyjątkiem ostatnich prac przy betonowaniu kopuły obudowy bezpieczeństwa). W tej chwili trwają prace montażowe. Zaawansowanie budowy ocenia się na 92%. Zbiornik ciśnieniowy reaktora (Reactor Pressure Vessel, RPV) został zainstalowany w czerwcu 2010 r. Maszynownia została ukończona zgodnie z pierwotnym terminarzem całej budowy, tj. na początku 2009 r.

Montaz zbiornika cisnieniowego reaktora Montaz zbiornika cisnieniowego reaktora
Montaż zbiornika ciśnieniowego reaktora (RPV) w czerwcu 2010 r. (fot. TVO/Hannu Huovila)

Planowane uruchomienie bloku ma nastąpić pod koniec 2012 r. a włączenie do sieci w 2013 r. Na budowie pracuje ok. 4500 ludzi z kilkudziesięciu krajów. 40% załogi stanowią Polacy, zatrudnieni w firmach Elektrobudowa, Polbau i Format Lambda a także w wielu firmach zagranicznych. Do od 2008 r. do końca kwietnia 2010 r. kierownikiem budowy był Polak - Zbigniew Wiegner, pracownik firmy Warbud - któremu powierzono zadanie nadrobienia opóźnienia budowy i ukończenia etapu budowlanego. Prace zostały zrealizowane terminowo.

Olkiluoto za kilka lat Olkiluoto za kilka lat
Tak będzie wyglądała elektrownia Olkiluoto za kilka lat - po ukończeniu bloków nr 3 i 4 (grafika: TVO). Kliknij by powiększyć

Elektrownia Jądrowa Olkiluoto eksploatuje obecnie 2 bloki BWR: 1x 865 MWe (netto) i 1x 880 MWe (netto). Nowy blok EPR będzie miał moc 1600 MWe (netto). Właściciel elektrowni, firma Teollisuuden Voima Oy, przygotowuje budowę kolejnego, czwartego bloku. Uzyskała już zgodę fińskiego rządu i parlamentu. Przygotowywana jest dokumentacja dla dozoru jądrowego (STUK).

 

źródła: WNN, materiały informacyjne firmy AREVA

Gościmy

Odwiedza nas 375 gości oraz 0 użytkowników.

Energetyka jądrowa na Facebooku

SARI

Zwiedzanie EJ

Korzyści dla społeczności lokalnej

Elektrownia atomowa to nie tylko ogromne wpływy z podatków dla gminy. To również nowe atrakcyjne miejsca pracy, rozbudowa infrastruktury lokalnej oraz dodatkowe świadczenia na rzecz społeczności. Wszystko to podnosi poziom życia ludzi.

Czytaj dalej
Elektrownia Jądrowa "Żarnowiec"

Pierwsza polska elektrownia jądrowa miała być uruchomiona w 1992 r. Tak się jednak nie stało. Zobacz tragiczne losy Elektrowni Jądrowej "Żarnowiec" - historię budowy, zdjęcia, kulisy decyzji o likwidacji, szacunki kosztów oraz co udało się uratować.

Czytaj dalej
Przemysł jądrowy i organizacje

Wszystkie elektrownie jądrowe i zakłady cyklu paliwowego oraz inne instytucje z nimi związane, są zreszone w wielu międzynarodowych organizacjach, które pomagają w wymianie doświadczeń. Przyświeca im zasada "Bezpieczeństwo jest sprawą wspólną".

Czytaj dalej